اخبار

داور بازخوان سیزدهمین جشنواره تئاتر رضوی: جشنواره تئاتر رضوی به خوبی جایگاه خود را در کشور تثبیت کرده است

داور بازخوان سیزدهمین جشنواره تئاتر رضوی: جشنواره تئاتر رضوی به خوبی جایگاه خود را در کشور تثبیت کرده است
داور بازخوان سیزدهمین جشنواره تئاتر رضوی با اشاره به اینکه جشنواره تئاتر رضوی به خوبی جایگاه خود را در کشور تثبیت کرده است، گفت: جشنواره تئاتر رضوی تا کنون در راستای اهداف خود حرکت کرده و در این فضای فرهنگی توانسته روی پای خود بایستد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی؛ نادر برهانی مرند با بیان اینکه وقتی جشنواره ای 13 سال می تواند برقرار و بردوام باشد یعنی از اهداف خود دور نبوده است، یادآورشد: 13 سال عمر کمی برای یک جشنواره نیست و از جشنواره ای با این قدمت و تجربه، دیگر فرصت آزمون و خطا پذیرفته نیست و انتظار می رود سال به سال در تاثیرگذاری بیرونی، هم در محتوا و هم شکل برگزاری بهتر و بالغ تر شود.

وی از جشنواره تئاتر رضوی به عنوان یکی از بزرگترین رویدادها در حوزه تئاتر موضوعی و مشخصا تئاتر دینی یاد کرد و تصریح کرد:عوامل اجرایی این جشنواره در خراسان شمالی از حیث برگزاری جشنواره ، انصافا سنگ تمام گذاشته و تئاتر رضوی یکی از جشنواره هایی است که بسیار آبرومندانه و حساب شده برگزار می شود و در شأن رویداد بزرگ ملی است.

وی عنوان می کند: من اگر نقد مختصری دارم به هنرمندانی است که در این حوزه شرکت می کنند، به نظر می رسد همچنان همان رویه سابق برای رویکرد موضوعی جشنواره سر جای خودش است و کمتر زاویه های جدیدی به موضوع پیدا می شود و اغلب نویسندگان یا هنرمندان یا تولید کنندگان از زوایای عموما کلیشه ای و هم پوشان به این موضوع می پردازند و من مطمئنم این همپوشانی و تکرار کلیشه های رایج، هدف مسئولان برگزاری جشنواره و جزو اهداف جشنواره نیست.

نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر کشور تصریح کرد: باید تدابیری اندیشیده شود که در این حوزه هر سال هم به لحاظ موضوعی و هم به لحاظ شکلی اتفاقات خلاق و نو شکل بگیرد.

برهانی مرند با اشاره به تجربه خود در داوری و بازخوانی آثار چندین دوره از جشنواره تئاتر رضوی، اظهار داشت: به نظر می رسد این جشنواره برای اینکه بتواند هرچه بالغ تر و کامل تر شود هنرمندان رویکردهای خود را عوض کنند، همین باعث می شود مسئولان هم در سال های آینده به این همپوشانی فکر کنند که چگونه طراحی در فراخوان داشته باشند تا شاهد اتفاقات تازه در این جشنواره باشیم.

 

وی با بیان اینکه سه دوره متن های جشنواره را خوانده ام، گفت: امسال نمایش نامه های جان دار و قابل توجهی نسبت به سال های گذشته دریافت کردم که دور از کلیشه های رایج بودند اما تعداد کم بود و این مشکل ، کل جریان ادبیات نمایشی کشور است.

گفتنی است؛ سیزدهمین جشنواره تئاتر رضوی، ٧، ٨ و ٩ شهریورماه امسال در مجموعه تئاتر شهر مرکز خراسان شمالی برگزار می‌شود.

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان خراسان شمالی
۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۳۷

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.